I går kväll satt jag inne vid Filips säng och höll på att natta honom. Det innebär just nu att man lägger honom ner upprepade gånger eftersom han ställer sig upp stup i kvarten och sen klappar man honom på ryggen och rumpan till han somnar, vilket brukar ta 15-20 minuter ungefär. För att man inte själv ska sitta där och somna så brukar vi ha med mobilen in och slösurfa på under tiden, eller för att kommunicera med varandra på utan att störa insomningsprocessen.
I går när jag satt där messade Tobbe :
T: Har du sett att Lukas har två blåtiror runt ögonen?
L: Va? Nej? Hur har han fått dem?
T: Han hade tydligen fått en boll i huvudet på gympan.
L: Men herregud, det har jag inte ens sett?!?
T: Inte jag heller tidigare
Sen somnar Filip och jag kommer ut, Lukas ligger redan i sin säng och ska bara få en godnattkram, men på vägen hinner jag och maken förfasa oss över blåtirorna – fast det var eventuellt bara en fick jag höra nu. Helt galet, vad kastar de för hårda bollar i skolan???
Jag går in till Filip och sätter mig på sängen för att kolla in blåtirorna.
De glittrar.
Jag skrattar mycket gott och högt en stund, för jag ser att det är ju min ögonskugga som jag lagt ifrån mig i deras badrum som är runt ögat.
Det hade varit fruktansvärt kul om maken hade ringt och skällt på dem i skolan för att de använder så hårda bollar….
Tack för ditt trevliga inlägg! Vad skönt att det inte var värre än så!
GillaGillad av 1 person
Haha, ja, vi har skrattat gott åt det i ett par dagar nu 😁
GillaGillad av 1 person