Jag mår bra när jag…

…vaknar (utvilad) innan barnen är uppe och kan sätta mig och ta den där första koppen kaffe alldeles själv.

…är med vänner där man kan vara sig själv och skratta!

…när jag får en kram.

…är i solen, älskar verkligen solen – oavsett om det är en iskall och snöig vinterdag, en ljummen vårdag, en stekande sommardag eller en färgsprakande höstdag. Finns nog nästan inget som så enkelt får mig på gott humör.

…har en sån där bra dag i skogen med familjen, när alla barnen är glada och tycker att det är rolig och vi inte har glömt något av det som ska tillagas över elden. När vi får sitta i lugn och ro och dricka kaffe på maten, kokat över öppen eld, och ungarna leker och har roligt (en liten bit därifrån, hahaha).

…när barnen kommer och pratar med mig om saker som är viktiga för dem och låter mig vara en del i deras liv.

…när jag får äta något riktigt gott, i gott sällskap eller helt solo.

…när jag kört fredags-crossfit med jobbet. Tränar jag själv blir jag bara deppig?

Det var väl typ det jag kom på just nu, det blev ju en deppigt kort lista när man ser det så här. Det finns ju absolut fler tillfällen än så här när jag mår bra, men just nu kommer jag barnen mig inte på något.

Temat för dagen är lånat från Kajsons julkalender.

2 reaktioner på ”Jag mår bra när jag…

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s