För första gången på länge så fick jag ett sug att göra lite nya maträtter den här helgen, och ett av resultaten blev den här mjuka kakan. Ibland tycker jag det är svårt att veta vad man ska göra med all rabarber – för vi får MYCKET – speciellt som maken är sådär förtjust i det, men den här kakan var en superbra sak att använda den till!

Nej jag har ingen saffran i kakan, men så här gul blir den nu av våra egna ägg när hönorna får gå fritt i trädgården och äta gräs!
Rabarberkaka med marängtäcke, 1 långpanna eller något mindre form
Rabarberkompott
400-500 g rabarber
0,75-1 dl socker (beroende på hur syrlig rabarber du har)
1 msk citronjuice
Kaka
200 g rumsvarmt smör
2 dl socker
3 ägg
3 äggulor (spara äggvitorna)
4 dl dinkelmjöl eller vetemjöl
2 tsk bakpulver
ev lite kardemumma
Maräng
3 äggvitor
1,5 dl socker
Skär rabarbern i bitar och koka den mjuk ihop med socker och citronjuice. Låt den ev rinna av lite i en sil om det blir väldigt mycket vätska (spara saften till tex en rabarbermojito!). Ställ åt sidan.
Sätt ugnen på 175 grader. Vispa smör och socker fluffigt, tillsätt sedan ägg och äggulor ett i taget och vispa mellan. Blanda mjöl och bakpulver och rör ner, vill du kan du smaksätta smeten med lite mald kardemumma med. Bred ut kakan på ett smörpapper i en långpanna eller något mindre form om du har.
Vispa äggvitorna fast och tillsätt sedan socker lite i taget.
Fördela rabarberkompotten på kakan och bred sedan över marängen. Grädda nederst i ugnen i ca 30 minuter, låt svalna helt innan du skär upp den.

Supergod och går bra att frysa in!