Gud vad lite jag har hunnit blogga den här semestern! Med hela familjen ledig så blir det inte mycket tid över för varken reflektion eller datorn. Därmed blir sommarinläggen mest en uppradning av saker vi gör – jag skriver ju den här bloggen mycket för att själv ha som dagbok, kanske inte så intressant för någon annan men ändå.

I morgon börjar vi jobba igen, jag och maken, Filip ska till dagis och Lukas ska till fritids, medans Oliver kommer fortsätta sitt sommarlov ända till han börjar på Junedal i höst. Han och jag var för övrigt på stan och köpte saker till skolstarten häromdagen, block, pennor och mappar. Tycker sånt är så sjukt roligt, man blev ju pirrig i hela kroppen när man fick köpa nya fina grejor och skrev första gången i sina böcker och kalendrar!
I fredags tog vi en familjedag för att avsluta semestern lite, efter tips från en kompis blev det en heldag i Hjo på deras (gratis) bad där du har både uppvärmda bassänger (typ Attarpsbadet) och vätterstranden på en enda sammanhängande yta. Dessutom tog vi naturligtvis varsin jätteglass i Elins glasskiosk, kan minnas fel namn här, som ligger i hamnen precis vid badet. ALLA badade, barnen mest i polen såklart.

I går blev det årets kräftskiva – om det nu heter så fast man bara är två familjer – hos grannarna. Väldigt kul och även de flesta barnen mumsade och skalade kräftor. Tycker det är så himla kul när de är med och njuter av god mat med oss.
Förresten, båda barnen har ju tyvärr tröttnat lite på friidrotten, så den har vi avslutat nu. Men, kravet var att framförallt Oliver som inte längre rör sig lika mycket naturligt som Lukas, som fortfarande springer runt och leker mycket hela dagarna, skulle välja en annan aktivitet. Det har han haft lite svårt med, det ska ju gärna vara nåt han kan ta sig till och från själv om det kniper, och han gillar inte lagidrott. Men i går kom jag på att han kan ju faktiskt testa att hänga med på min crosscage, det gjorde han och tyckte det var jättekul, så nu är tanken att han ska köra det med mig två gånger i veckan i höst. Blir väldigt kul! Lite smidigt med när man inte behöver köra på andra tider och så med, utan kan köra ihop.
I dag blir det mest nödvändigheter, handla mat inför veckan och städa av lite efter semestern.
Lovar att komma med en liten uppdatering om köksträdgården inom kort med, har gjort någon slags utvärdering på vad som funkat och vad som inte funkat.
