Ord av vishet*

Läste nyligen ett inlägg på Bored Panda som jag funderade lite över. Det handlar om vad kvinnor skulle vilja ge för råd till sina yngre jag och det är ändå ett intressant sätt att reflektera över vad man lär sig i livet. Nu menar jag inte att jag är särskilt vis*, men jag skulle ändå vilja påstå att man lär sig något ju längre man lever, annars vore det ju extremt bortkastat. Några saker jag tänker att JAG hade velat säga till mig 20-åriga jag hade varit:

  • Var nöjd med hur du ser ut, det är fruktansvärt bortkastad möda att gå runt och vara missnöjd med sånt du inte kan göra något åt.
  • Träna regelbundet, sluta inte för att du inte har någon som säger till dig att träna längre, hitta en form du gillar och rör på dig!
  • Njut mer av stunden, det är lättare om du inte bryr dig så mycket om vad andra tycker och tänker, alla tänker ändå bara på sina egna problem.
  • Var rädd om dina vänner.
  • Inse att det är du och bara du som är ansvarig för din egen lycka.
  • Ha mer kul, se inte allt så allvarligt.
  • Låt inte någon annan döma och bedöma ditt föräldraskap – lita på dig själv.
  • Var inte så petig med detaljer, det spelar ingen roll på det stora hela.

Det var vad som dök upp först i huvudet, det finns säkert massor med annat man skulle velat säga med.

Vad skulle du vilja säga till ditt yngre jag?

art-business-close-up-279415.jpg

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s