Vi hade så olika reaktion på morgonens minusgrader, jag och min man. Han, som jobbar idag, sprang ut i garaget och satte på vinterdäck för att inte återuppleva förra vintern när vi inte kom upp för backen. Själv sprang jag ut med kameran och försökte fånga alla vackra färger och mönster. Håll till godo 🙂

Våra gamla hönor är lite tveksamt inställda till frost, för att inte tala om snö sen.

De nya verkar däremot inte ha några betänkligheter. Här är Flora, hon är ju en dvärgkochin som våra gamla höns.

Här har vi Doris, vår faverolle.
Ute i landen står fortfarande mina sommardahlior kvar, men det är nog dags att slänga dem efter den här köldknäppen. Måste hinna trycka ner lite lökar i landet med känner jag.

Bladen på vår nya aroniahäck lyser verkligen röda, makalöst vackert!

Och min favorit, en japansk blodlönn av dvärgvariant.
Nu har jag gått en kort promenad med Filip som ligger i vagnen och sover. Hoppas på en lite längre lur idag, skulle behöva städa, men är även rätt sugen på att hinna skriva lite på boken…. Har dock redan insett att det kräver att man verkligen har en stund ostört, annars blir texten helt osammanhängande och upphackad.