Semester 2019 – Madenburg och parkbesök

Min gamla kollega L är ju nu då bosatt i Tyskland med man och två barn i närheten av Landau och bara ca 15 minuter från gränsen till Frankrike – där Strasbourg är största närmsta stad. Har visserligen sett lite bilder från instagram hur vacker de bor, men jäklans! Mitt i vindruvsodlingarna på sluttningarna en bit från floden Rhen, skulle lätt kunnat vara där och bara njutit av omgivningen hur länge som helst… Vi blev bjudna på gott grillat och det var himla skönt att komma fram 🙂

Första dagen knatade vi upp i en gammal borg (Madenburg), vi körde nästan hela vägen upp så det blev ungefär en kilometer att gå – precis lagom för en småbarnsfamilj på semester. Vi blev rikligt belönade av en sån makalös utsikt, och passade dessutom på att äta lunch i en liten restaurang i en av borgens tillhåll.

Efter lunch gav vi oss av till nåt liknande stadsparken – fast där hjortar och rådjur gick (mestadels) lösa. Kul tyckte alla! En lekpark fanns där såklart med och det var inga problem att fördriva lite skön tid där omkring.

Den här kvällen käkade vi på en lokal restaurang och självklart blev beställningen ”Zwei Hefeweissen, Bitte”, alltså varsin iskall veteöl till mig och maken. Dricker hur gärna som helst vin, men just i sommarvärmen finns det nästan inget så oslagbart gott som öl!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s