Mitt i tanken

Idag har jobbåret dragit igång. För mig innebar det en rätt lugn start på distans (alltså hemifrån) eftersom barnen är lediga idag med, så det har blivit en lite upphackad dag. Skönt ändå med större barn som kan hjälpa till med den mindre.

Jag är lite kluven till nyår så här mitt i vintern – eller alltså, det är inte själva nyåret jag har problem med, det är ju när det är, men just att man ”ska” få en känsla av nystart eller ny riktning. På ett sätt känns det ju rimligt att göra det under vintern, men kanske egentligen framåt slutet av vintern, när våren kommer som en nystart? Eller vid ”tjej-nyår”, dvs hösten, när man tar ett omtag på sig själv efter sommaren. Just nu känns det ju egentligen som man bara vill bädda in sig själv och vila ett tag till, innan någon form av ambition ska ta över. Men, det är också lätt att smittas av andras tankar inför det nya året, så jag har ändå funderat lite på vad jag vill.

2025 var inget toppenår, långt därifrån. Men allt var inte katastrof heller, såklart. Funderar jag lite på vad jag tror JAG behöver inför 2026 så känner jag nog ändå att det är just det som behövs – att JAG känner efter vad JAG behöver. Det är typ inget annat som går att påverka, och hur tungt det än känns så kanske det ändå bara är bäst att försöka landa i det. Ska jag då göra det, då behöver jag försöka finna ro i att ta hand om mig själv.

För mig är det en form av egenvård med trädgårdsarbete, eller att ta mig tid att åka längdskidor, eller träffa en vän.

Det är väl egentligen inget nytt utan snarare något jag sakta har, och håller på att, arbeta fram sedan flera år. Jag ser till att ta mig tid till att träna, jag ser till att jag försöker ta mig tid till att göra sånt jag tycker är kul, i alla fall när det inte påverkar någon annan så mycket. Jag försöker öva på att inte ha dåligt samvete på att göra saker för mig själv, och det går väl i alla fall lite framåt.

När jag skrev det här nu kände jag att det knep till lite i magen. Jag VILL ju egentligen inte göra så jättemycket saker själv, jag vill ju göra det tillsammans? Egentiden BEHÖVS, men jag VILL ju helst göra saker tillsammans och dela det med någon. Hm, vad intressant, det här har jag inte kunnat sätta ord på innan. Måste funderar mer över det. Kände nu att jag önskar att ordet för 2026 är TILLSAMMANS, men det är ju inte för bara mig att sätta. Hur kan man se till att ge sig själv det man behöver, om det också hänger på andra? Det går nog inte, och kanske bättre att inte… önska?

Tillsammans är ändå roligast.

4 reaktioner på ”Mitt i tanken

    • Nej det gör ju såklart inte, man kan bara ge förutsättningar. Men man måste få känna sig lite ledsen över att önskan inte delas på samma sätt som jag har den. Jag kan ju bara påverka mig.

      Gillad av 1 person

  1. Tillsammans borde väl kunna vara årets ord för dig beroende på vad som tolkas in i ordet. Det innebär väl inte att göra allt tillsammans men en strävan mot gemenskap. Eller?

    Gillad av 1 person

Lämna en kommentar